Toplantı Tarihi         : 22.02.2017
Toplantı Saati : 10.00
Toplantı No : 2017/26
Toplantı Türü           : Olağan 

1- Açılış ve Yoklamanın Yapılması: 

Toplantı, İcra Komitesi Asil üyeleri ile İcra Komitesi Sekreteri KOBİ ve Yatırım Destekleri Müdürlüğü Uzmanı Nüket İyidoğan’ın katılımlarıyla başlamıştır. Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Servis Müdürlüğü’nden Seçkin Çelik ve Proje Danışmanı Berna Tuzlak toplantıya konuk olarak katılmışlardır.

2- Gündemin Belirlenmesi:

  1. Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Servis Müdürlüğü’nden Seçkin Çelik’in KİGGEM (Kadın İş Gücü Geliştirme Merkezi) Projesi Sunumu
  2. 2017 İş Planının takvimlendirilmesi
  3. İcra Komitesi Görev Dağılımı

3- Gündemdeki Konuların Görüşülmesi:

1. Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Servis Müdürlüğü’nün BAKA Hibe Desteği ile hazırladıkları KİGGEM (Kadın İş Gücü Geliştirme Merkezi) Projesi hakkında bilgi alınmış, TOBB Antalya KGK’nın gerçekleştirmiş olduğu benzer projeleri konusunda bilgi paylaşımı yapılmıştır. Proje yetkilileri tarafından, proje kapsamında yapılması planlanan etkinliklerde TOBB Antalya KGK ile işbirliği taleplerini iletmişlerdir.

2. TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi tarafından hazırlanan ve Yönetim Kurulunun onayına sunulan, 13.02.2017 tarih ve 191/8 ATSO Yönetim Kurulu Kararı gereği 2017 İş Planı programının yürütülmesi konusunda Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bahar’ın yetkilendirildiği bilgisi paylaşılmıştır. 2017 İş Planında yer alan projelerle ilgili KGK İcra Komitesi Üyelerinin sorumluluğunda, Çalışma Grupları Başkanlarının koordinasyonu ile 01 Mart 2017 tarihinde İcra Komitesi Toplantısı gerçekleştirilecektir. 

3. Genel Kurul Toplantısının TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras’la görüşülerek 28 Mart’ta Atatürk Konferans Salonunda  TEB Büyük Akademi (Diğer illerde “Mini Akademi” gerçekleştirilmiş  Antalya KGK’nın etkin olması sebebiyle “Büyük Akademi” düşünülmüştür.) ANTALYA etkinliği ile gerçekleştirilmesine, etkinlik ActionCOACH Türkiye-TEB Büyük Akademi ve Antalya KGK işbirliği ile tüm STK kadın girişimcilerin davet edileceği  bir panel şeklinde olacaktır. Kadın işverenlerin işlerini geliştirmeye yönelik bilgi ihtiyacını karşılama ve onları ilham veren başarılı iş kadınlarıyla bir araya getirme hedefiyle, Sermayenin ve Nakit Akışının Doğru Yönetilmesi, E-ticaret, İnovasyon ve Girişimcilikte Krizi Fırsata Çevirmek konuları ile panelistler ve program akışı belirlenecektir.

Genel Kurul Toplantısının da yapılacağı bu organizasyonda ve diğer organizasyonlarda  sunulmak üzere TOBB Antalya KGK'nın gerçekleştirmiş olduğu faaliyetleri içeren profesyonel olarak hazırlanacak bir KGK tanıtım filmin ATSO Basın Şefliği veya ATSO dışından hizmet satın alma yolu ile hazırlatılmasına karar verilmiştir.

4. Turkishwin Mentörlük Projesinin ATSO KOBİ ve Yatırım Destekleri Müdürlüğü bünyesinde kurulacak ve fotoğraflı basın bülteni ile tanıtımı yapılacak olan Kadın Girişimci Danışmanlık Merkezi tarafından yürütülmesine, Merkez için Danışmanlık yapacak TOBB Antalya KGK Mentör Üyelerinin uzmanlık alanlarına göre listesinin oluşturulmasına, Merkez tarafından Kadın Girişimciliği konusunda ihtiyaç duyan kadın girişimcilere mentörlük yapması için uzmanlık alanlarına göre belirlenen ve anlaşma yapılan KGK Mentör üyelerine yönlendirilmesine karar verilmiştir. İhtiyaç  duyan kadınlara bilgi desteği vermek üzere Mentörlük çalışmasının sahaya açılması ve KGK adına basın yolu ile duyurulması önerilmiştir.

5. TOBB Antalya İcra Komitesi tarafından yürütülen “Cumhuriyetten Bu Yana Bilim, Sanat ve İş Dünyasında Yol Açan, İz Bırakan Kadınlar” tanıtım projesi ile KGK tarafından kent adına bir arşiv oluşturulması ve projenin çıktılarının kadın çalışmaları, üniversite öğrencileri ile yapılacak organizasyonlarda da kullanılması hedeflenmiştir. Projede 1. Etap Yol açan Kadınlar (alanlarında ilk kadınlar) 80’li yıllara kadar Türkiye’de ve Antalya’da yol açan kadınların fotoğraflı ve özgeçmişli tanıtımlarının yapılacağı 40 adet 50x70 forex görsel tabloların hazırlanarak 14  Mart’ta saat 17:00’de Terracity AVM’de açılışının yapılacağı, 1 hafta ara ile Shemall, Deepo’da sergilenmesi düşünülmüştür. Daha sonra bu fotoğraflar toplantılarda, etkinliklerde ve fuayelerde sergilenecektir. Bu projenin 2.etabı yakın tarih başarılarıyla iz bırakan kadınlar içerkli olacaktır. 

KGK Yol Açan Kadınlar sergileri için Terracity AVM’de tabloların sergileneceği platform olduğu, Deepo AVM’nin şövalye tahsisi yapacağı, SheMall AVM’de şövalye ihtiyacı  olursa da ATSO tarafından temin edilmesine karar verilmiştir. Bu sergilerin görsellerinde NTV ‘nin bilgi desteği sebebiyle NTV logolarının kullanılması NTV tarafından önerilmiştir.

Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında “Sanatta Girişimcilik” temalı 11 Mart’ta 10 Sanatçı Akademisyen ile öğrencilerinin eserlerinin tanıtılacağı bir Kadın Girişimcinin Sanat Galerisinde (Sergi için müsait olan Şebnem Bahar Sanat Galerisinde) “Işık Saçan Kadınlar” Sanatta Girişimcilik sergisinde sergilenmesine, catering hizmetinin galeriye ev sahipliği yapacak olan Şebnem Bahar tarafından karşılanması kararlaştırılmıştır. Davetiye ve broşürlerin KGK Üyesi  Fulya Sarman tarafından karşılanacağı bilgisi verilmiştir.

6. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün Zeytinköy Kadın Emeği Merkezi’nde Zetinköylü Kadınlar davet edilerek gerçkleştirilmesine, etkinlikte toplumda dezavantajlı kadınlara yönelik, yaşam sevinci sağlayacak konser ve yaşlı çiftler grubu dans gösterisi etkinliği, engelliler sanatevi kursiyerlerinin korosu, yaşam kalitelerine katkı sağlayacak hizmetler/hediyeler vermek üzere 15-20 kadına/çocuklarına yönelik çekiliş yapılmasına, çekiliş için belirlenen hediyelerin TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin sağlamasına, bu yönde çekiliş hediye ve hizmet/hediye sağlayıcı KGK üyesi listesi oluşturulmasına, etkinlikte sunulacak kuru pasta ikramların ATSO bütçesinden karşılanmasına karar verilmiştir. Etkinlikte Zeytinköy proje paydaşımız Muratpaşa Belediyesi tarafından ses sistemi, oturma düzenini sağlayacak ve 100 kişi düşünülen katılım için ATSO ile ikram malzemesine destek olacaktır. Bu organizasyona müsait olmaları halinde ATSO Başkanı ve Yönetim kurulunun davet edilmesine karar verilmiştir.

7. Kadın Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu ile İcra Komitesinin 2016 yılında başlattığı "Köy Köy Kütüphane" projesi kapsamında köy okullarına eğitici kitaplar temin edilerek kütüphane oluşturulması, bu kütüphanelerde aynı zamanda kadın ve genç kızların el becerilerini geliştirecek ve kaynak oluşturacak kitap, dergi, beceri kazandıracak görselli kaynak kitaplar da temin edilmesi ve okuma-yazma bilmeyen ailelerin de öğrenciler aracılığı ile bilgi edinmeleri sağlanacaktır. Bu vesile ile ziyaret edilen okullarda ayrıca meslek liseleri için girişimcilik ve iş dünyasına katılımları yönünde donanım desteği sağlanacağı bilgisi verilmiştir. Bu amaçla Döşemealtı Emine İlhan Kadam Mesleki ve Anadolu Lisesi'ne kitap teslimi gerçekleştirilmiş ve yapılan görüşmede kız öğrencilere yönelik bölümler (Moda Tasarım-Çocuk Gelişimi-Tekstil- Kuaförlük ve Cilt Bakımı vb.) için bir çalışma yapılması planlanmıştır. Bu çalışma kapsamında ilgili bölüm kız öğrencileri gruplar halinde sektörde hizmet veren kurulaşlarda sektörle buluşturup tecrübe paylaşımları ve sektör tanıtımları sağlanacaktır. Workshoplarda okul öğrencilerinin bölümleri ile ilgili sektörün işleyişi, girişimcilik için gerekli konularda vizyon kazanmalarını, ve bu birliktelikler sayesinde yaz taillerinde bu kuruluşlarda çalışmalarına aracılık edilmesi hedeflenmektedir. 2. ziyaret Bademağacı mahallesine olup, ATSO'nun gerçekleştirmiş olduğu proje kapsamında hazırlanan Antalya Sürdürülebilir Kırsal Turizmin Geliştirilmesi Strateji Rehberi’nden faydalanılarak rehberde belirlenen köylerde de bu çalışmaların devamı sağlanacaktır. Kitap bağışı yapılacak 3 okula ayrıca ATSO Yayınlarından 3 takım Antalya Kitaplarından verilmesi için ATSO Yönetim Kurulunun onayına sunulmasına karar verilmiştir. 

8. KGK üyelerinin başarı hikayelerini kısaca kendilerinin anlatımı ile çektikleri kısa videolarının Mart ayında TOBB Antalya KGK sosyal medya hesabından yayınlanması önerilmiştir.

9. KGK Özel üye kapsamında yer alan ancak şu anda Oda üyesi olduğundan KGK Üyesi Gülizar Çıtak’ın Oda üyesi kontenjanına alınarak, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Boztosun’un özel üye kapsamında TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kuruluna alınması için ATSO Yönetim Kurulunun onayına sunulmasına karar verilmiştir.

10. KGK Üyesi Hatice Bozkurt'un koordinatörlüğünü yaptığı, ATSO ve  Kgk'nın da içinde yer almasını istediği proje özetinde; 20-23 Nisan Tarihleri arasında Yurtdışından davet edilen Turizmcilerin katılacağı 1.Turizm Festivali, "Dünyadaki Turizmci Kadınlar Antalya'da Buluşuyor" sloganı ile IWAB-Kadınlar Çiçek Açıyor 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivali'nin "Turizmci Buluşması"  Turizm sezonuna olumlu katkılar sağlayacağı inancıyla planlanmakta ve ATSO ve KGK işbirliği için KGK adına önerileri bulunmaktadır; Proje kapsamında yapılacak etkinlikler yanısıra KGK olarak (Anne-Kız Çiçek açıyor başlığı ile girişimcilik bilincini yeni nesillere aşılamak amacıyla, kurulacak standlarda kız çocukların anneleri eşliğinde, kendi yaptıkları ürünlerin satışını yapmaları, yurtdışından gelecek turizmcilere AKS'nin tanıtımın yapmak amacı ile, AKS'de sergilerin gezdirilmesi, AKS yetkilileri tarafından bir  konuklara tanıtım sunumu yapılması önerilmiştir. Ayrıca projenin sağlıklı yürütülmesi için bir danışma kurulu oluşturulması önerilmiştir. Danışma Kurulunda Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Havva İşkan, Prof. Dr Fulya Sarvan, Anset Müdürü Gaye Doğanoğlu, ATSO-KGK Adına KGK Başkanı Serap Kocaoğlu, Işık Yargın, AKTOB-TÜROFED ve eklenecek kurum temsilcileri yer alacaktır.

Bu doğrultuda işbirliğinin kabulü durumunda protokol yapılacak ve logolar tanıtım görsellerinde yer alacaktır. ATSO'dan talep edilen 21 Nisan'da sponsor firmalar-turizmci buluşması için firma standları ile ikili görüşmeler yapması ve ardından ödül töreni için Atatürk Konferans Salonu'nun tahsis edilmesi, AKS’de yapılacak tanıtım organizasyonunda 50 kişilik kokteyl verilmesi ve vaktin azlığı göz önünde bulundurularak protokol imzalama çalışmasının akabinde yapılması hususlarının ATSO Yönetim Kuruluna sunularak değerlendirilmesine karar verilmiştir.

11. TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Eğitim Çalışma Grubunun hazırladığı ve Yönetim Kurulunun onayına sunduğu 09.01.2017 tarih ve 186/12 ATSO Yönetim Kurulu Kararı gereği Yeşil acheter viagra İşletmeler Projesinin sunulan bütçesi ile birlikte 2017 İş Planı kapsamında ATSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Antalya KGK Doğal Üyesi Ali Bahar yetkisinde başlatılmasına karar verilmiştir.

12. Girişimciler Zirvesinin Arya Kadın Yatırımcılar Platformu veya İcra Komitesinin teklif edeceği başka bir konuk ile Mayıs 2017’de gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

13. Akdeniz Kadın Girişimciler Network Ağı oluşturulması Projesi kapsamında üyelerin fotoğraflarının ve firma bilgilerinin yer aldığı, üyelerinin 100-150 TL ile üye olabildikleri web platformu oluşturulması kapsamında çalışmaların başlatılması için piyasa araştırması yapılmasına karar verilmiştir.

14. Üretimde, Fikirde, Girişimcilikte Fark Yaratan Kadınlar ödüllü yarışmasının bu sene farklı olarak ev ekseninde başlayarak sektöründe yer edinmiş kadın girişimcilere yönelik olarak Mayıs ayında yapılmasına, ödül töreninin Mayıs ayında yapılacak “Girişimci Kadınlar Zirvesi”nde verilmesine, yarışma kapsamı, kategorileri ve kriterlerinin 1 Mart 2017 tarihinde Çalışma Grupları Başkanları ile yapılacak İcra Komitesi Toplantısında belirlenmesine karar verilmiştir.

15. Aylık resmi olmayan üye iletişim kahvaltı toplantısının 15 Mart’tan sonra Latanya Otelde yapılmasına, her üyenin kahvaltı bedelini kendisinin karşılamasına, kahvaltı konuğu olarak Dengeli Yaşam Uzmanı Özlem Çetinkaya’nın davet edilmesi ve sunum yapması önerilmiştir.

4-Dilek ve Temenniler:

Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu, gündemde başka madde olmadığından, bir sonraki toplantının 01.03.2017 tarihinde saat 10.00’da Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Asil Üyeleri ve Çalışma Grupları Başkanları ile yapılacağını belirterek toplantıyı kapatmıştır.