Toplantı Tarihi         : 27.09.2016
Toplantı Saati : 10.30
Toplantı No : 2016/22
Toplantı Türü         : Olağan-Genişletilmiş

1- Açılış ve Yoklamanın Yapılması: 

Toplantı, İcra Komitesi asıl ve yedek üyeleri ile İcra Komitesi Sekreteri KOBİ ve Yatırım Destekleri Uzman Nüket İyidoğan ve KOBİ ve Yatırım Destekleri Müdür Vekili Dr. Aylin Tümay’ın katılımlarıyla başlamıştır. TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri de toplantıya katılmışlardır. 

2- Gündemin Belirlenmesi:

  1. TOBB Antalya KGK Üyesi Günay Öztop’un vefatı dolayısı ile üyelikten doğal olarak kaydının silinmesinin görüşülmesi
  2. Geliştirilen projelerin görüşülmesi
  3. Projeler konusundaki görüş ve önerilerin görüşülmesi
  4. Yeni proje önerilerinin görüşülmesi

3- Gündemdeki Konuların Görüşülmesi:

1) TOBB Antalya KGK Üyesi Günay Öztop’un vefatı dolayısı ile ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunulmuş, üyelikten doğal olarak düştüğü bilgisi verilmiştir. Üyelik durumu konusunda Yönetim Kurulunun bilgisine sunulmasına karar verilmiştir.

2) TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi ve Expo Çalışma Grubu ile, Expo 2016'da Antalya’nın ve değerlerinin tanıtımı, ayrıca KGK aracılığı ile sanatçıların kültürel faaliyetleri ile Expo alanında yer almalarının sağlandığı çalışmalar kapsamında, 01 Ekim 2016 Cumartesi günü  saat: 17.00'de EXPO 2016 ATSO KURUMSAL BAHÇESİ’nde Uluslararası Sanat Sergisi açılışının yapılacağı, etkinliklerin de Halkbilimi Uzmanı Dr.Atilla Erden ile Antalya Kültürel Yapısı konulu söyleşi ile devam edeceği, EXPO Çalışma Grubu faaliyetlerinin önümüzdeki dönemde EXPO 2016’nın durumuna göre şekilleneceği ifade edilmiştir.

3) Odamız bünyesinde yürütülmekte olan “Benim İşim Benim Geleceğim” Projesinin yürütülmesinde TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu’nun da yer aldığı, girişimci adaylarının seçmelerinde Kurul adına Fatoş Karabörek Açıl ve Gözdegül Başer’in yer aldığı, proje kapsamında Girişimcilik Zirvesi gerçekleştirileceği ve zirvede yer alması düşünülen Girişimcilik konusunda duayen isimlerin KGK üyeleri tarafından önerilmesinin beklendiği belirtilmiştir.

4) Kırsal Kalkınma Çalışma grubu tarafından kırsaldaki kadın girişimcilerin tanıtılması amacı ile “Kırsaldaki İş Kadınları” projesi gerçekleştirileceği bilgisi verilmiştir. Katılmak isteyen her kurul üyesinin kırsalda iş kurmuş bir kadın girişimci ile röportaj yapıp, fotoğraflayarak kırsaldaki kadın girişimcilerin ön plana çıkarılıp tanıtımlarına destek olmak amaçlanmaktadır. Proje ile ilgili Yönetimin Kurulu onayı alındığı bilgisi verilerek, projede yer alacak üyelerin belirlenmesine, projede yer alacak iş kadınlarının toplantılara davet edilmesine ve tanıtımlarına destek olunmasına karar verilmiştir.

5) Aynur Nilgün başkanlığındaki Eğitim Çalışma Grubu ve İcra Komitesi işbirliği ile, TOBB Antalya KGK üyesi Gözdegül Başer koordinatörlüğünde Kadın İşletmelerinde özellikle üretim ve sanayi sektöründe Yeşil İşletmeler ve Tasarruf Bilincinin Arttırılması amacı ile proje planlanmıştır. Proje içeriğinde, kadın işletmelerini biraraya getirerek bilinçlendirme seminerleri yapmak, özellikle OSB’de bu konuda yapılan çalışmaların örnek alınması amacıyla seminerlerden birine OSB Başkanı Ali Bahar davet edilerek bilgi alınması, örnek iş kadınlarının ve Akdeniz Üniversitesi’den  ilgili akademisyenlerin seminerlere konuk olarak davet edilmesi, OSB’deki kadın işletmecilerle ile biraraya gelerek sanayici kadın işletmelerini bu konuda teşvik etmek amaçlanmaktadır. Benzeri çalışmalar ile, Yeşil İşletmeler konusunda varsa önder Kadın Girişimcileri  Yeşil İşletme Proje Yarışması yaparak proje ödülü ile ödüllendirilmeleri hususunda Yönetim Kurulu’nun onayına sunulmasına karar verilmiştir.  Onay verildiği takdirde çalışma grubu ile proje oluşturulacak ve çalışma takvimi belirlenecektir.

Aralık ayında da Fatma Nuray Atsan ve Sibel Mehter ile birlikte Avrupa Birliği Kadın Politikaları konusunda seminer yapılması için hazırlık çalışmalarının yapıldığı bilgisi verilmiştir. 

6) İştirakçisi olunan “Zeytinköy Kadın Emeği Eğitim Merkezi” projesi kapsamında 10 kadına okuma yazma eğitimi verildiği, ancak BAKA bünyesinde devam eden soruşturmalar nedeniyle projelerin bir süre durdurulduğu ve bu nedenle proje açılış toplantısının ertelendiği bilgisi verilmiştir. Kursların Muratpaşa Belediyesi Zeytinköy Bilgi ve Eğitim Merkezine taşındığı ve 10 kadına belge verebileceği, proje yürütücüsü TÜKD Derneği Başkanı Ayla Çekiç’in KGK İcra Kurulunu ziyaret edeceği bilgisi verilmiştir. Yeni dönemde proje kapsamında oteller ve konaklama tesisleri ile protokol yapılarak Zeytinköy el sanatları için bir stand yeri tahsis etmelerinin sağlanmasına ve otellerde sergilenecek ürünler için çalışma komitesi oluşturulmasına karar verilmiştir.

7) NTV Radyo ile iletişime geçilerek “Tarihte İz Bırakan Kadınlar” projesinin ses kayıt bağlantılarının temin edildiği bilgisi verilmiştir. Proje hazırlık çalışmaları kapsamında bu konuda geçmiş tecrübeleri bulunan Vecihe Zaman ve Işıl Kuluy ile bir komisyon oluşturularak Antalya’dan da önemli iz bırakmış kadınların fotoğraflı özgeçmişlerinin yer aldığı sergi çalışmasının yapılacağı bilgisi verilmiştir. “Tarihte İz Bırakan Kadınlar” projesinin AVM’lerde ve ATSO Fuaye alanında yapılacak sergilenmesi için Yönetim Kurulunun onayına sunulmasına karar verilmiştir.

8) Antalya’nın Kadın Girişimciler Yarışmasına katılan yarışmacılara yönelik olarak ana teması “Girişimciliğin İlkeleri” olan 96 saatlik Ekim ve Aralık aylarında yapılacak “Girişimcilik Kampı” Projesi eğitim programı hizmet satınalma işlemi sonuçlanmış olup, programı Seçilenler Tasarım Danışmanlık-Seçil Türkmen firmasının yürüteceği bilgisi verilmiştir. Eğitimlerin sözleşme imzalanmasına müteakip başlayacağı ve eğitime katılması anlamında ihtiyaç duyan kadınlara ulaşmak üzere iletişime geçilmesi ve duyuru yapılması planlandığı belirtilmiştir. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, TOBB Antalya KGK Doğal Üyesi ve ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bahar ve TOBB Antalya KGK İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu’nun bilgi vereceği, “Girişimcilik Kampı Projesi Basın Bülteni” ile açılması ve eğitim programı sonunda da ATSO AKADEMİ kapsamında katılımcılara sertifika verilmesi için Yönetim Kurulunun onayına sunulmasına karar verilmiştir. 

9) TOBB Antalya KGK İcra Komitesi tarafından kurum ziyaretlerine Antalya Valiliği ile devam edileceği, randevu için yanıt beklendiği ifade edilmiştir. Daha önce Yönetim Kurulu tarafından onaylanan ilçe belediyelerine ilaveten Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan da müsait olma durumlarına göre ziyaret için randevu talep edilmesine karar verilmiştir.

10) Yeni dönemde de tanışma ve iletişimin sürdürülmesi için kahvaltı organizasyonlarına devam edileceği, ayrıca kahvaltı organizasyonlarının konuk ve konular belirlenerek içerik oluşturulması ve bilinçlendirme toplantılarına dönüşmesi için, ilk olarak Ekim Ayının Kanser Farkındalık Ayı olması nedeniyle KGK üyelerine yönelik Kanser Bilinçlendirme Platformu Başkanı ve Prof. Dr. Mustafa Özdoğan’ın davet edilmesine karar verilmiştir.

11) 08.08.2016 tarihinde yapılan İcra Komitesi Olağan Toplantısı’nda, TOBB Antalya KGK İcra Komitesini Antalya Millet Vekili Gökçen Özdoğan Enç’in ziyareti sırasında daveti üzerine, TOBB Antalya KGK İcra Komitesi ve katılmak isteyen üyelerle birlikte TBMM’de görev yapan Kadın Milletvekillerinin Ekim ayında ziyaret edilmesi için Yönetim Kurulu’ndan onay alındığı belirtilmiştir. TBMM’den verilecek randevu tarihine göre ziyaretin gerçekleşeceği, aynı tarihte müsait olma durumlarına göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’tan randevu alınarak görüşme sağlanması önerilmiştir. Özellikle Kadın Girişimcilerin yaşadığı sorunlar, ihtiyaçlar ve proje önerilerinin İcra Komitesinin bu görüşmelerde rapor olarak sunmak üzere üyelerle birlikte hazırlık yapılması önerilmiştir.  TBMM’de yapılacak Kadın Girişimcilerin sektörel sorunlarının iletileceği görüşmelere katılacak KGK üyelerinin ulaşım masraflarının karşılanması için Yönetim Kurulu’nun onayına sunulmasına karar verilmiştir.

12) “Uluslararası Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu”’nun 7-9 Aralık 2016 tarihlerinde İstanbul’da yapılacağı bilgisi Kurul ile paylaşılmıştır. KAGİDER tarafından gönderilen 29.07.2016 tarihli mailde, KGK üyelerinden Kamile Bilgici, Aynur Doğan, Sinem Tosunoğlu, Aynur Nilgün, Ömür Özdemir ve Kezziban Kaya’nın ücretsiz olarak stand alabilecekleri ve konuları ile ilgili olarak internet üzerinden eğitim çalışmalarına katılabilecekleri ve network ağları ile iletişime geçebilecekleri bildirilmiştir. 50 ülkenin katılım göstereceği İşini tanıtmak, iş imkânları yaratmak, yeni pazarlara açılmak ve iş hacmini büyütmek isteyen kadın girişimcilerin stantlarda ve B2B toplantılarında görüşmeler yapabileceği bu forumda, geçtiğimiz yıl Çin’de düzenlenen etkinlik de 50 milyon dolardan fazla iş sözleşmesi imzalandığı belirtilmektedir. Dolayısıyla seçilmiş olan kurul üyelerini ayrıca kutlarken, seçilen Kurul üyelerinin, tanıtımlarına ve iş geliştirmelerine destek olmak amacıyla Uluslararası Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu’na katılımları hususunda İstanbul’a gidiş-dönüş ulaşım ve konaklama masraflarının Oda bütçesinden karşılanması için Yönetim Kurulunun onayına sunulmasına karar verilmiştir. 

Antalya’dan başvuru yaparak katılımları onaylanan ve seçilen KGK üyelerinin isimleri aşağıda belirtilmiştir:

  • Aynur Doğan
  • Aynur Nilgün
  • Kamile Bilgici
  • Kezziban Kaya
  • Sinem Tosunoğlu
  • Ömür Özdemir

13) İzmir İş Kadınları Konseyi ve 81 İlde 81 Topuk Projesi ile birlikte 14-15 Ekim 2016 tarihlerinde organize edilen 6. İş Platformu kapsamında İZFAŞ Yeni Fuar Alanı D Holünde Antalyada Faaliyet gösteren İş Kadınlarına özel ücretsiz stand tahsis edileceği bilgisi verilmiştir. TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulunun İş Platformuna katılımı konusunda üyelere ve yarışmada dereceye girenlere duyuru yapılmış ve katılımları durumunda transfer, konaklama ve iaşe ücretlerinin kendileri tarafından karşılanması konusunda bilgi verilmiştir. 

14) Ekim ayında YÖREX Fuarına Kadın Girişimciler Kurulu olarak katılım sağlanacağını ve 2016 Kadın Girişimciler Yarışmasında ödüle layık görülen yarışmacıların ürünlerinin de sergileneceği bilgisi verilmiştir. Bu konuda Antalya Ticaret Borsası’na yer talebi konusunda girişimde bulunulması önerilmiştir.

15) TURKISHWIN ile birlikte yürütülecek Mentörlük Projesinde eşleşmelerin yapıldığını, TURKISHWIN ekibinin TOBB Antalya KGK İcra Komitesini ziyaret https://www.cialissansordonnancefr24.com/ edeceği ve Kasım ayında Mentörlük konusunda bilgilendirme toplantısının yapılacağı, bu nedenle geniş katılımlı bir toplantının organize edilmesine karar verilmiştir. Bilgilendirme toplantısına katılacak TURKISHWIN ekibinden Ayşe Öktem ve Bahar Moralıoğlu’nun geliş-gidiş ulaşım masraflarının Odamız bütçesinden karşılanması için Yönetim Kurulunun onayına sunulmasına karar verilmiştir.

16) TOBB Girişimcilik Müdürlüğü’nün Destek verdiği TEB Kadın Bankacılığının en önemli etkinliklerinden biri olan TEB Kadın Akademisinin her ay bir ilde gerçekleştireceği etkinliğin Ocak Ayında Antalya ev sahipliğinde yapılması Girişimcilik Müdürlüğü tarafından önerilmiştir. Etkinlik tüm üyelerin ve dışardan kadın girişimcilerin bir ayara getirilerek, kadın girişimcilerin network ağı kurmalarını kolaylaştırmak, iş geliştirmeleri için bilgi ihtiyaçlarını karşılamak üzere destek olmak amacı ile düşünülmüştür.

17) Aralık ayında Genel Kurul Toplantısının yapılacağı, genel kurulda Kriz Yönetimi ve Ekonomide Önümüzdeki Süreç ile ilgili alanlarında uzman konukların katılımı ile panel düzenlenmesine karar verilmiştir. 

18) Markalaşma Çalışma Grubunun önerisi ile KGK üyelerinin katılımı ile grup çalışmaları kapsamında önümüzdeki dönemde Krizde İş Geliştirme Fırsatları hakkında bir günlük kamp etkinliğinin planlandığı bilgisi verilmiştir.

19) Aralık ayı Global Girişimcilik Haftası’nda her yıl olduğu gibi ANSİAD Girişimcilik Haftası etkinliklerine TOBB Antalya KGK’nun paydaş olması önerilmiş, ANSİAD Yönetim Kurulu ve Çalışma Komitesi ile yapılan toplantıya bilgi almak amacı ile Kurul adına KGK İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu katılmıştır. Yapılacak çalışmalara (eğitim seminerleri, girişimcilik dersleri vb) KGK üyelerinin de destek olmaları talep edilmiştir.

20) 8 Ekim 2016 tarihinde EXPO 2016 Antalya'da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Türk Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) işbirliği ile ilk defa uluslararası olarak düzenlenecek olan BİTKİ̇ ISLAHI PROJE PAZARI (BIPP)'nda kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerine stant yeri verileceği bilgisi paylaşılmıştır. KGK Kurul üyelerinden talep olması durumunda, KGK Kurulu için de ücretsiz bir stant tahsis edileceği bilgisi verilmiştir. Proje Pazarı’na katılım konusunda talepleri almak üzere KGK üyelerine duyuru yapılmasına karar verilmiştir.

4-Dilek ve Temenniler:

Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu, gündemde başka madde olmadığından, bir sonraki toplantının 11.10.2016 tarihinde saat 10.30’da yapılacağını belirterek toplantıyı kapatmıştır.