YÖREX BU TOPRAĞIN RENGİ

Geçen haftayı YÖREX ile geride bıraktık. Geride kalan sadece 1. YÖREX oldu ama içimizde başlattığı yangının geride kalması mümkün görünmüyor.

Efendim bölgesel manada milliyetçi değilim dersem yalan olur zira Antalya’nın ortak aklından parlayan her projenin takipçisi ve destekçisi olmak, gururla paylaşmak, paylaşırken Antalya’nın demek keyfini başka türlü adlandıramıyorum.

YÖREX bu toprakların rengini hatırlatması bakımından önemliydi ama ekonomi ile ilgili kaygı duyanların muradı sadece görsel bir şov yaratmanın çok ötesindeydi. Bu işin kahramanları Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ın Yönetiminde ortaya çıkan bu fikrin etrafında birleşmişler. Ne de iyi etmişler. Fuar, Yöresel ürünler pazarının yabana atılamayacak hacmi ve bu pazarda yer alabilmek için; markalaşma, çevre, gıda, tarım gibi bileşenlerin iyi kullanılarak ürünlerin rekabet edebilir hale geleceğini çok iyi ifade etti.

Fuar katılımcıları arasında temsilcisi olduğum TOBB Kadın Girişimciler Antalya Kurulu da vardı. TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun kadın girişimciliğine verdiği önem iyice biliniyor Sayın Hisarcıklıoğlu YÖREX Açılış konuşmasında “kadın girişimcinin önündeki engellerin kaldırılmasına” vurgu yaptı . Fuar süresince oradaydım. Kadın katılımcılar çoktu. Çoğunluk sıkıntılıydı, listenin birinci sırasında pazarlama, ikinci sırasında yalnızlık vardı. Kadınların ekonomiye katılmaları ile ilgili sorunlarının genel politikalarla çözülebileceği noktasını bilmediklerini tespit ettim. Daha fazla yerel yöneticilerinin ve çatı organizasyonlarının yanlarında olması beklentileri vardı. Bu beklenti çoğunlukla maddi destekle ilgiliydi. İçimi burkan ise çok ezilen, çok çalışan, çok yalnız ötekiler olduklarını düşünmeleriydi. Kiminle kıyas derseniz TOBB Kadın Girişimciler Kurulu kadınları ile…

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu standında Antalya Kovanlık Köyü kadınları ile birlikte Tunceli, Kırklareli, Gerede, Samsun, Zonguldak-Devrek,Erzurum,Gaziantep,Edirne,Bolu kadınları vardı hepsi inançlı, çalışkan ve inatçı. Bu stanttaki kadınlar girişimcilerini yapmış, vergi mükellefi olmuş, üreticilerdi ve kadının önündeki engeli kaldıracak mercilerin hükümet kanadı olduğunu da, sivil toplum kurumları kanalıyla taleplerini hükümete ileterek çözüm yaratabileceklerini biliyorlardı. Çünkü TOBB KGK Başkanı Aynur Bektaş Türkiye çapında yaptığı kurul ziyaretlerinde, toplantılarda, panellerde bir yandan kadının bizatihi kendisinin sorunlarına cevap araması gereğini anlatıyor, bir yandan TOBB KGK olarak KOSGEB Yasasında yapılan ve yapılmasını istediklerini paylaşıyor. Kurul üyeleri girişimciler öğreniyor ama Fuarın bana söylediği “bildiklerinizi genele duyurmanız gerekiyor ki diğer çabalayanlar yalnızlık duymasın.”

YÖREX bana “ bu toprağın renginin kadın eliyle geleceğe taşınabileceğini “ öğretti. YÖREX bana Organize Sanayi Bölgeleri gibi “ Organize Kadın Üretim Bölgeleri”ni niçin konuşmuyoruz dedirtti.

YÖREX bu ülkeye çok fayda sağlayacak.