Dünya Ekonomik Forumu’nun 2009 yılı Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporunda “Türkiye’nin Ekonomik Katılım ve Fırsatlar”kategorisindeki tablosu kadınlar aleyhine bir durumu ortaya koydu.

 

Türkiye’de kadınlar, işgücüne katılım ve istihdam konusunda 134 ülke arasında 130. Sırada.

Gelelim Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisinin 8 Mart Dünya kadınlar gününde açıkladığı 2009 yılı verilerine. İş gücüne katılımda WEF verileri teyit ediliyor. Çalışan 100 kadından 59 nun sosyal güvencesi yok, kadınların ekonomik ve siyasi yaşama katılımı 109 ülke arasında 101. Sırada bizden sonra kimler var derseniz Tonga, iRan, Fas , Cezayir, Suudi Arabistan, Mısır, Bangladeş ve Yemen geliyor. Okuma yazma bilmeyen kadınlarımızın oranı yüzde 12’nin üzerinde. Tablonun vahametine mi, yanmalı, bunca yıl kendimizi aldatmamıza mı?

Benim felsefemde” yaşamda hiçbir başlangıca geç kalınmaz” var. Bu kuru umut beslemenin çok ötesinde ilerlemek için hazır olma durumunu getiriyor. Yukarıdaki tabloların kadınların lehine değişmesi için “TOBB’un kadın girişimcilerin sayısını erkek girişimcilerin sayısıyla eşit hale getirilmesi” hedefini Kamuoyu artık biliyor. Zira “artık” Kurulun iki yıl önce oluşmasından sonra Türkiye’nin dört bir yanında Oda ve borsalarımız TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş ile hedefe kilitlenen Kadın Girişimciler şevkle kamuoyu yaratarak çalışıyoruz.

Bu hafta 28 Nisan Çarşamba günü Antalya bir ilke imza atmaya hazırlanıyor 1. Yöresel Ürünler Fuarı kısa adıyla YÖREX . Bizler Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ATSO Başkanımız Çetin Osman Budak ve Yönetim Kurulunun gayretleri ile Antalya Kovanlık Köyü Halılarını fuara taşıyoruz.

ANTALYA Kovanlık Halıları coğrafi tescil almış Döşemealtı Halı grubuna dahil ve Kovanlık Köyündeki halı tezgahlarında kadınlar tarafından yüzyıllardır süregelen geleneksel yöntemlerle bir sanat eseri olarak üretiliyor. Ne yazık ki- gelde söyleme- “vahşi kapitalizm” burnumuzun dibindeki öz değerlerimizin ekonomi dışına itildiğini farketmemizi de engellemiş. YÖREX bu bakımdan müthiş bir fırsat yarattı bizlere. Son yıllarda ilgiden mahrum kaldığı için birer birer devre dışı kalan halı tezgahlarının tekrar ekonomiye kazandırılması için TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 1. YÖRESEL ÜRÜNLER YÖREX Fuarında KOVANLIK KÖYÜ HALILARI ürün ve numune olarak sergilenecek ve tanıtılacaktır.

Elbette sadece sergilemekle yetinmeyeceğiz. KOSGEB yasası TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun çalışmaları neticesinde değişti. “Can Suyu”kredisini hizmet sektörü de alabiliyor.Kovanlık Halılarımız Kadınlarımız tarafından üretiliyor tezgahların kapanma nedeni pazarlama yapamamaları. Köyün genç kızları, genç kadınları dinamik sadece yol gösterilmeye, cesaretlendirilmeye ve olanakları bilmeye ihtiyaçları var.Sıkışıp kaldıkları yerden ekonomiye kazandırılmasında YÖREX fırsatını TOBB İl KGK Antalya kurulu değerlendirmeye başladı bile...