Yerelden ulusala, oradan dünyaya dokunmak mümkün. Ama hâlihazır öğrenci iseniz, halk eğitim merkezinde meslek öğrenmekle kabuğunuzu kırma sürecindeyseniz, merak ediyor ama imkanlarınız yok ise, üretiyor ancak dar alana sıkışmışsanız salt medya araçları ya da yerel imkanlar ile kabuğunuzun dışındaki dünyaya ulaşmak ulaştığınız dünyayı yorumlamak zor.

Sivil toplum kurumları ağacı yakında bu köşeden filizlenecek. Her fırsatta bu köşeden bir inancımı paylaşırım;devletin yetişemediklerini toplum yararına tamamlamak için gönüllenen vatandaşın çalışmalarına kurumsal bir alan yaratan sivil örgütlerdir”

Eğitimden, ekonomiye, göçten, gence, gençten kadına içinde insan,canlı,sistem,gelecek olgusunu barındıran dünyanın ta kendisinin ihtiyaç duyduğu çözümlemeler hepimizin sorumluluk alanına girmiyor mu?

 

Evet. Bu sorunun cevabı Cumartesi günü Antalya’da cevabını buldu. Kadınların erkeklerle işbirliği yaparak merkezine kadının iş hayatına katılmasını alan bir model Antalya’da hedef kitlesi ile buluştu. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu. Kurulun yerel organizasyonlarından biri olan ATSO bünyesinde faaliyet gösteren Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu AB Uyum Sürecinde Kadın Girişimciliği Paneli”ni gerçekleştirdi. Güneşli bir hafta sonunun öğleden sonrasında dolu bir salonla buluşmuş olmak bir sonuçtu. Toplumunuzun refahı için “kelimelerle” başlayan bir projenin kısa sürede ete, kemiğe bürünerek yaşayan, etkileşen, tepki veren bir ağa dönüştüğünün göstergesiydi. Türkiye’de hep zor görülen kadın işbirliklerine, ortaklık kültürüne oysa ne kadar yatkın, ne kadar hazır olduğumuzun sunulmuş haliydi.

Antalya coğrafyası, ekonomisi bu uzun sahil şeridinde Alanya’dan Kumluca’ya sosyal yaşam, iş yapış şekilleri, sektörler manasında hiç de homojen bir yapıyı ifade etmemektedir. ATSO nun koordinatör Oda olarak Antalya Kadın Girişimciler Kurulunu oluşturulması yerelde Alanya, Manavgat, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odalarımızla koordinasyonu sağlamasıyla başlayan farkındalık, ortak çalışmalar, sonuca odaklanma ve başarımız için gerekli olan ortak akıl yaratma, ortak karar alma reflekslerimizi olumlu yönde etkilemiştir.

Öylesine etkin bir network oluştu ki Türkiye’nin her noktasında ulaşabildiğimiz çözüm ortaklarımız olmuş hangi konuda arasak ne gerekiyorsa en hızlı, en yapıcı ve her şeyden önemlisi dayanışma ortak paydasında cevap bulur olduk.

Panelde kadın girişimciliği iş yapan kadın, aile ve iş çevresini de içine alan bir yelpazede irdelendi. Kadının kendine koyduğu engeller üzerine konuşuldu. Sosyal Girişimcilikte Antalya modeli üzerine konuşuldu, tek başına bir iş kadınının nasıl dünya çapında iş yaparak ekonomiye katkı sağladığı öğrenildi. Girişimciliği özendirirken devlet desteklerini atlamak olmazdı KOSGEB yetkilisi haberimiz olmayan ne kadar çok destek olduğunu bizlere fark ettirdi. Tüm bu sunumlar ve toplantının videosu www.antalyakadingirisimciler.org sitemizde bu haftadan itibaren yayınlanmaya başlayacak.

Konuşmacılarımız Aynur Bektaş, Günseli Akaydın, Şebnem Karasu, Onur Alp Yatır ve Panel Başkanımız Prof.Dr. Fulya Sarvan’a;

Onca yolu kat ederek Panele katılan İstanbul KGK Başkanımız Ülkü Büyükgönenç, Bursa KGK Başkanımız Sena Kaleli, Burdur KGK Başkanımız Emine Kanık, Isparta KGK Başkanımız Merve Kuyu’ya, Isparta, Kumluca, Antalya, Manavgat, Alanya’dan panel katılımcısı kadınlarımıza açık teşekkürlerimizi sunuyorum.

Sana ne oluyor? derseniz bu köşenin yazarı bendeniz TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı olarak konuyu kamuoyu ile paylaşmak fırsatımı değerlendiriyorum.