ATSO bünyesindeki TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi üyeleri tarafından, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla Antalya’da yapılacak etkinlikleri kamuoyuna duyurmak amacıyla KGK İcra Komitesi Üyeleri ve ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bahar’ın katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bahar, “Öncelikle tüm kadınlarımızın, Dünya Kadınlar Günü’nü ya da diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyorum” dedi.

Dünya Kadınlar Günü’nün hazin bir hikayesi olduğunu belirten Bahar şunları söyledi;

“8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verir. 1910 yılından beri de bu kadın işçilerin anısına Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlanır. 1957 yılında emekçi kadınların haklarını aramaları ile başlayan süreç bugün ne noktada diye bakarsak maalesef Dünya genelinde katedilen mesafe çok da iç açıcı değil.

Dünya bankasının son açıkladığı, İş Hayatında Cinsiyeti inceleyen raporuna göre;

Dünya genelinde kadınların işgücüne katılımı oranı artmıyor, hatta azalıyor; 1990 yılında kadınların işgücüne katılım oranı %57 iken bu oran 2012 yılında %55’e düşmüş,

Kadınlar, benzer işlerde çalışan erkeklere göre %10 ile 30 arasında daha az kazanıyorlar.

Tam zamanlı ve maaşlı işlerde çalışan kadın sayısı erkeklerin yarısı kadar

Kadınlar ev işleri, taşıma gibi ücret ödenmeyen işlerle erkeklerin 2 katı kadar daha fazla vakit harcıyorlar

128 ülkenin tamamında kadınlar ile erkeklerin iş hayatında aynı şekilde yer alamayacaklarına dair en az 1 yasal, cinsiyet ayrımına dayalı farklılaşma bulunuyor. 54 ülkede de kadınlar 5’den daha fazla yasal cinsiyet ayrımına tabiler.

Dünya genelinde her 3 kadından en az 1 tanesi, fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor

Gelişen ülkelerde her 3 kadından 1 tanesi 18 yaşına girmeden evlendiriliyor.”

 "Cinsiyet eşitsizliği” konusunda ülkemiz övüneceğimiz bir noktada değil

Türkiye’de kadınların işgücüne katılımının istenilen düzeyde olmadığını vurgulayan Ali Bahar, “Kadın girişimci sayısının artması gerektiğini söylüyoruz ancak ‘Cinsiyet eşitsizliği’ konusunda ülkemiz hiç de övüneceğimiz bir noktada değil. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayımlanan Küresel toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi 2013 raporuna göre kadın-erkek eşitliği açısından Türkiye,  135 ülke arasında 120. Sırada. Adını bile duymadığımız ülkelerin gerisinde kaldığımız listede ilk 4 sırayı İskandinav ülkeleri oluşturuyor. Bu endekse göre Türkiye’de kadın erkek eşitsizliğinde görece en iyi olduğumuz alan 59. sırada olduğumuz sağlık alanı; en kötü durumda olduğumuz alan 127. sırada olduğumuz çalışma yaşamı alanı. Bu tablo, çağdaş Türkiye’ye yakışan bir tablo değildir Özellikle en zayıf olduğumuz konuda yani iş hayatı alanında, kadınlarımızın iş hayatına girmelerini kolaylaştıracak, destekleyecek, teşvik edecek sistemler oluşturmak zorundayız” dedi.

Antalya Kadın Girişimciler Kurulu, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve desteklenmesi için girişimci kadınlara yönelik bir çok eğitim ve sempozyum düzenlediğini belirten Bahar, kadın girişimcilik rehberi hazırlanarak üyelerin hizmetine sunulduğunu söyledi. Bahar, “Kadın girişimcilerimiz kentimizin değerlerine sahip çıktılar. Odamızın da desteği ile “Gelenekten Geleceğe Döşemealtı Halıcılığı’’ projesine ortak olunarak, üretime dayalı istihdam sağlandı. Bu proje kapsamında Döşemealtı Halısının binlerce yıllık motifleri koruma altına alındı. Bir değerimiz kadınlarımıza istihdam kapısı olarak kullanılmaya başlandı. Antalya genelinde kadın girişimciliğini teşvik etmek amacıyla yarışmalar düzenlendi. Son olarak da ilimizde bir kadın müzesi kurulması için çalışmalara başlandı” diye konuştu.

Antalya Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Işık Yargın da konuşmasında 8 Mart Kadınlar Günü kapsamında yapılacak etkinliklerle ilgili bilgiler verdi. Yargın şunları kaydet;

“Çocuk ve Çiçek” konulu sergi

“6 Mart 2014 Perşembe günü saat 13.00’da Odamız sergi salonunda, 2012 - 2013 yıllarında “Antalya’nın Kadın Girişimcileri Yarışması”na katılan girişimcilerin EXPO teması olan çocuk ve çiçek konusuna uyarlanan ürünlerinin yer alacağı “Çocuk ve Çiçek” konulu serginin açılışını yapacağız. Bu sergi bir hafta süre ile açık kalacak.

Yine aynı gün saat 14.00’da Odamız meclis toplantı salonunda moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Müzecilik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik’in yapacağı “Anadolu’da Dünden Bugüne Kadın”  konulu konferans gerçekleştireceğiz.

Ayrıca, kadın girişimciliğinin gelişmesine ve desteklenmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz “Antalya’nın Kadın Girişimcileri Yarışması”nı düzenleyeceğiz. Bu yarışmanın detaylarını kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla önümüzdeki günlerde siz değerli basın mensupları ile ayrıca paylaşacağız.”