×

Uyarı

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: E:\_phpHost\antalyakadingirisimciler.org\www\album\resim\album\vali_kovanlik
×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: album/resim/album/vali_kovanlik

İlk olarak Kovanlık Köyü’ne gelen Vali Altıparmak ve beraberindekilere, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKA) sunulmak üzere hazırlanan, Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (APGEM) ve TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun ortak olarak hazırladığı “Gelenekten Geleceğe Döşemealtı Halıcılığı Projesi” anlatıldı.

{gallery}resim/album/vali_kovanlik{/gallery}

Proje; Antalya Döşemealtı ilçesinde yok olmaya yüz tutan geleneksel halı dokumacılığının tüm özellikleri ile korunması, ulusal ve uluslararası alanda ekonomik ve turistik değer olarak tanıtılması ve bölgede işgücü piyasası dışında kalan kadınların halı dokumacılığını meslek olarak benimsemesi için bölgesel aktörlerin işbirliği içinde hareket etmeleri ve bu amaçlar için sürdürülebilir yapılar kurulmasını hedefliyor.

Proje kapsamında Döşemealtı Halıcılık Eğitim, Araştırma, Uygulama ve Tanıtım Merkezi kurulacak ve tarihî Döşemealtı Halıları Envanteri’nin çıkarılması ve araştırma çalışmaları yapılacak. Bölgeden seçilen 10 kadının eğitici olarak eğitim alması ve aralarından ikisinin yerel eğitmen olarak istihdam edilmesi sağlanacak. Başta Kovanlık olmak üzere bölgeden seçilen 30 kadına ise Döşemealtı Halısı dokumacılığı, turizm, pazarlama ve girişimcilik eğitimi verilecek.

Vali Altıparmak, Kovanlık Köyü’nü ziyaretinde, proje ile ilgili bilgi aldıktan sonra, “Kadınlarımız disiplinli çalışıp halı dokurlarsa hem iyi gelir elde edecekler, hem de gelecek nesillere önemli bir miras bırakacaklar” dedi. Kovanlık Köyü ziyaretinde kadınlarla sohbet eden Vali Altıparmak, “Halı dokuyarak, disiplinli çalışırsanız, çok daha fazla gelir elde edip, gelecek nesillere önemli bir miras bırakabilirsiniz” dedi. Antalya Valisi Altıparmak’ın, “Proje BAKA tarafından kabul edilmez ise ne yapacaksınız?” sorusunu cevaplandıran Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Figen Ceylan, projenin AB Projesi şeklinde de hazırlandığını, BAKA’dan olumsuz cevap alınırsa Avrupa Birliği’ne gönderileceğini söyledi.

Kovanlık Köyü Muhtarı Bekir Şimşek, Vali Altıparmak’a Döşemealtı Halısı hediye etmek istedi. Vali Altıparmak, halıyı kabul etmeyerek, “Siz önce üretin! Sonra gelip halı alırız” dedi. Vali Altıparmak, ziyarete katılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine ise, “Katkı, sadece vererek olmaz! Alarak ta olur! ATSO üyeleri Döşemealtı Halısı alırsa, buradaki projeye büyük destek vermiş olursunuz” diye konuştu.

Vali Altıparmak Kovanlık Köyü’nden ayrılmadan önce TRT GAP Televizyonu’na Döşemealtı’nda geleneksel halıcılığın yaşatılması, geliştirilmesi projesini anlattı.