ESMA ÖZDEN ÇETİN (MİMAR)
POLEN TURİZM YATIRIMLARI A.Ş.
YÖNETİM KURULU BAŞKAN YRD.

BÜYÜME HİKAYEM………
Yanında çalıştığım Emre Bey’le restorasyonunu yaptığımız Bebek’teki yalıdan dönüyoruz…. Kafamda babam’la yaptığımız telefon konuşması var, emre beyi hiç dinlemiyorum! Sonunda o da bunu fark etti ve ben konuya girdim….

‘’2003 mezun oldum artık mimarım ve süper bir şey oldu…hemen iş teklifi aldım!!!! ve çalışmaya başladım;  bu İstanbul’da kalışın, mesleğimin tozunu almaya başlamamın süper fırsatıydı….

Telefon çaldı! Babam!;  önce duygusal sömürüyle başladı sonra onun var olan işinin artık devredilmesi gerektiğine kadar devam etti….Aile işimiz olan turizme dönüş aklımda var! ama önce mimarlığa doymak istiyorum , körpeliği İstanbul da,mimarlıkta atmak istiyorum…işim hazır çalışıyorum ,bırakmak istemiyorum.

Dönüp orda hazır işin başın geçmek mi?

Kalıp burada ancak ev kiramı ödeyen işimle  geçinmeye çalışmak mı?’’

Bu arada trafik tıkandı ve boğaz köprüsünde duruyoruz .beni dinledikten sonra Emre bey

‘Bu çelişkilerle yaşıyamıyacağımı en kötü kararın bile kararsızlıktan iyi olduğunu’ söyledi….o cümleyi bekliyormuşum, Antalya'ya döndüm….ailem turizm sektöründe…. , cocukluğum bu işte geçti, yadırgamadan başladım. Kendimi geliştirmem gerektiği fikri hiç uzaklaşmadığı için fırsat kaybetmeden Akdeniz üniversitesi işletme bölümüne master için başvurdum ve kabul edildim. Yönetici olarak kendimi geliştirmek adına gereken seminerleri , fuarları takip ettim , çocuk yaşlarda ön büroda , servis ve diğer departmanlarda görev almış olmak ilerlememi hızlandırdı.

Ama içimdeki mimarı durduramıyordum , artık yönetim kurulu başkan yardımcısı olduğum şirketimizin aynı zamanda bütün mimari işlerini de ben yürütüyordum …..ama…..yetmedi… içimdeki küçük mimar büyük işleri tek başına yapabilme inancım, dahası mesleğime olan güvencim mimarlık büromu açarken arkamdaki tek dayanağımdı…..

Ailemin koruma iç güdüsü buromu ancak evimizin altındaki dairede açabilecek kadar uzaklaştırdı… yeteneğime ve eğitimime güveniyordum , büroda kullanacağım bilgisayardan, yazıcıya her şeyi  zamanla yaptığım projelerden kazandığım paralarla tamamladım.

Bu süre çok zor oldu ailemin desteğinin yanı sıra ‘bu iş sana yeterdi ,büroda zaman harcamak yerine ……’gibi başlayan cümleleri, bu da yetmezmiş gibi müşterilerim bile; niye bu işi yaptığımı sorgular haldeydi….benim azmim ve hevesim herkesin güvenini kazanmamı sağladı …iyi ki EOLYA MİMARLIK‘ı açmışım; bana maddi manevi kazandırdıklarının ve öğrettiklerinin karşılığı yok.

Artık ailemden devraldığım işimin sıfatınının yanı sıra Esma’nın tek başına kazandığı sıfatıyla insanlara kendimi tanıtmak büyük bir onur…..