İstanbul Fashion Week’te Alışılmışın Dışında Bir Koleksiyon:
“YÜRÜYEN HEYKELLER”

Türkiye’de “Tasarımcı İkiz Kardeşler” olarak bilinen Rana ve Berna Canok, heykelin fark edilmeyen tüm detaylarını 27 Ağustos Cuma günü yapılacak karma defilede,  “Yürüyen Heykeller” isimli koleksiyonlarında, giysi ve aksesuar üzerinde üç boyutlu estetik biçimler yaratmayı amaçlayarak ve görselliği en güçlü şekilde ifade ederek hayata geçirdiler. 

Rana ve Berna Canok, 2011 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarında kavramlar arasında ilişkiler kurabilmeyi, buna görsel anlamalar ve semboller yükleyebilmeyi, verilmek istenen mesajı görsel bir dil ile ifade edebilmeyi iletişimin en önemli unsuru olan estetiğin her alanda kullanabileceğinin becerisini kanıtladılar.

Oluşan formlar, cesaret verici ve motive edici bir ruh sağlarken, giysilerinde insan silüetindeki canlılığı ve hareketliliği boyutlandırarak sergilemeyi hedeflediler. Birebirlik, hayatı birebir yakalamak ve dışa vurmak, inandığını söylemek ve umutlarını anlatmak var koleksiyonun özünde. Buna inanarak kumaşlara form veren Rana ve Berna Canok, fiziksel görünümü en eksiksiz biçimde boyutlandırmaya yönleniyorlar. 

2011 İlkbahar koleksiyonlarında kullandıkları parlak kumaşların aldığı form, ışığın üzerinde gezindiği, kayarak hızlandığı, armoni içinde dans ettiği, kontrastlarla kızan ışığın etkisinin kütle üzerinde düzenlenmesinden hayat bulan kompozisyonlar oluşturmaktadır. Formlar; dramatik, romantik veya sert, tam tersine geniş pasajlarla birbiri içinde çoğalan ya da eriyen pastel tonların ahengi ile farklı bir ifade oluşturuyor.

“Koleksiyonda kumaşa güç veren unsur formdur” mottosu ile tasarımlarına yön veren Rana ve Bena Canok, aksesuar bütünlüğünde ise enerjinin özündeki gücü ön plana çıkartıyorlar.

Rana ve Berna Canok kardeşlerin kütle-detay ilişkisinin bütünlüğünü göz ardı etmeden tasarladıkları 2011 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, “Yürüyen Heykeller” ile kendini doğru ifade etmeyi bilen kadınlar ile buluşuyor. 

Markanın 2011 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu 26-28 Ağustos tarihleri arasında CPI standında da ziyaret edebilirsiniz.

2006 senesinden beri Türkiye Moda Tasarımcıları üyesi olan Rana ve Berna Canok, MTD işbirliği ile organize edilen 2010 İstanbul Fashion Week için “Türkiye’nin uluslararası tanıtımı açısından önemli katkısı olacak. “Moda-Tasarım ve Sanat” eksenli bu önemli organizasyonun içinde yer almaktan gurur duyuyoruz. Türkiye, diğer hiçbir ülkede olmayan bir birikimi elinde bulunduruyor. İstanbul Fashion Week’in de uzun vadede en önemli ilk beş moda haftasının biri haline geleceğine inanıyoruz. IFW, Türkiye’nin bir üreticiden ziyade moda yaratıp, tasarlayan ülke olma yolunda geldiği noktayı tüm dünyaya göstermeyi amaçlıyor.” diyorlar.

Berna Canok
Moda-Aksesuar Tasarımcısı

 • 1972 İstanbul doğumlu Berna Canok, MSÜ GSF Heykel Bölümünü bitirdi.
 • 1997'de kendi adı altında resim- heykel atölyesini kurdu.
 • 2000-2007 yılları arasında altın takı tasarımı alanında önde gelen firmaların özel koleksiyonlarını hazırladı.
 • İlk olarak 2002 senesinde  İtalya’da-Vicenzero Fuar’ ına kişisel koleksiyonu ile katıldı.
 • 2004 senesinde İsviçre' de Basel Fuarı' na ikinci koleksiyonu ile yer aldı.
 • 2005 senesinde Almanya’ da Inhorgenta Fuarı’ na pırlanta koleksiyonu ile katıldı.
 • 2006 yılında Türkiye Moda Tasarımcıları Derneği üyesi oldu.
 • 2008’de ilk defa  Galata Moda koleksiyonu tüketiciyle buluştu. Ve MTD’ nin her sene düzenlediği  moda fuarlarına koleksiyonu ile katılmaya devam etmektedir.

Eğitimi sırasında mermer ve bronzdan yaptığı heykelleri, takı tasarimlariyla bütünleştirip, altın ve gümüş üzerine  özel tasarımlar yaparak yurtdışına pazarlamaya başladı. Ardından  Moda Tasarımcısı olan ikiz kardeşi Rana Canok ile  tekstil ve deri malzemelerini de kullanarak moda aksesuarlarını genişletti ve  zengin bir görsellikle üretmeye başladi.

Berna Canok halen özgün moda aksesuarları ile yurtiçi ve yurtdışında kurumsallaşmış markalara moda danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda tasarımlarını aksesuarlarıyla birlikte, Rana Berna Canok adı altında, Galata’ da bulunan butik ofislerinde sergilemektedir.

 

Rana Canok
Moda Tasarımcısı

 • Rana Canok 1972, İstanbul’da doğdu.
 • 1992-1996 Mimar Sinan Üniversitesi GSF Tekstil bölümünden mezun oldu.
 • 1994 yılında moda-tekstil dünyasına katıldı ve Triko-Deri-Dokuma ağırlıklı kurumsal yurtici markalara koleksiyonlarını hazırlamaya basladı.
 • Ardından 1997 yılında İtalya, Almanya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde bulunan Diesel, Armani, Betty Jackson, Laurel Vidal ve Zara için kişisel  koleksiyonlarını tasarladı.
 • 2002 senesinden itibaren yurtdısında yapılan moda fuarlarına özel kreasyonları ile katıldı. 2002 Mos Leather,2003 Le Show, 2004 Barcelona-Bread&Butter, 2007 Almanya-CPD
 • 2006 senesinde Turkiye Moda Tasarımcıları Derneği üyesi oldu.
 • 2008 senesinde ilk defa  Galata Moda koleksiyonu ile tüketiciyle buluştu. Ve MTD’ nin her sene düzenlediği  moda fuarlarına koleksiyonu ile katılmaya devam etmektedir.

Rana Canok özel  koleksiyonlarını, moda aksesuar tasarımcısı olan ikiz kardeşi Berna Canok ile birlikte Galata’ daki butik ofislerinde sergilemektedir.


Degisiyor......Hersey degisiyor,gelisiyor.
                                        Elbette biz de...
Yıllardır oluşturduğumuz koleksiyonumuzla kalitemizden
                                        asla taviz vermeden
Yarattığımız değişimleri görmek bizleri heyecanlandırıyor ...
İddialı olan her profesyonel bu duyguyu bilir,
                                       Çoğu uykusuz gece,
                                       Uzun mesailerden sonra  
                                       Şimdi hepimiz mutluyuz....