Geçen hafta işlerim nedeniyle İstanbul’daydım. Bu haftaya da Ankara’da TOBB Genel Kuruluna katılarak başlıyorum. Yine ekonominin egemen olduğu iklimdeyim. Kadın girişimciliği de odakta. Kadın üçlememin üçüncüsü Gülden Yılmaz da bizimle. Bir kadının girişimcilik öyküsü ama bugün geldiği noktada “ şanslı bir kadınmış” dedirtmeyen kadınlara da gençlere de model ve önemli bir lider Gülden Yılmaz.

Konumu nedeniyle sıklıkla kariyerlerini daha yukarılara taşımak isteyenlerin talepleriyle karşılaşan bir dostum talepler karşısında çok müşkil durumda kaldığını anlatırken; "bana hep bir şans verin diye geliyorlar  ben de onlara “şans eşittir hazırlık artı fırsat” tır, hazırlığını anlat "diyorum, "çoğunluğu hazır değiller şans arıyorlar". Bakalım bu haftanın kahramanı muhteşem başarısına ulaşırken şanslımıymış yoksa hazır mı?

1988 yılında Kuzguncuk’ta 25 m2 büyüklüğündeki bir mağaza ile ticari hayatına başlayan Yılmaz” O dönemde ben öğretmenlik yapıyordum, eşim Yılmaz Yılmaz ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda subaydı. O zaman vakit geçirmek, biraz para kazanmak için başladığımız mağazacılığı sevdik ve işin içine girince de epey hızlı bir büyüme gerçekleştirdik. O zamanki hayalimiz işimizde başarılı olmaktı. O mütevazi mağazadan bugünlere gelince, şimdi Koton’u dünyanın her tarafında görmeyi hayal ediyoruz.” diyor. Detaylara girdiğinde anlıyoruz ki bu kısacık özet başarıya giden yoldaki teri, inancı, çalışkanlığı ve genç bir kadının cesaretini de anlatıyormuş. İhraç fazlası olarak seçtiği tekstil ürünlerini hiç bilmediği ihracat konusu haline getirmesinden, ilk büyük karlı ihraç partisinin çuvallar içine tıkılmış ürünler sayesinde gerçekleştiriyor. O tarihlerde bu işleri yapan çok sayıda kişi ve işletmeler olduğunu biliyorum ama içlerinden tek bir dükkandan, dünya moda perakendeciliğinin başarılı ve tanınmış markaları arasına girmek üzere başa güreşen Gülden Yılmaz var. Bu sadece başarıya odaklanmakla alakalı olamaz diye düşündürüyor ve fevkalade bir vizyonu ifade ediyor. Ortaya konan vizyon, gelecek planlamasındaki stratejinin, bilgiye verilen değerin, mükemmel organizasyonun beslendiği ana kaynak. Nereden mi anladım: Analitiği çok yönlü bakabilmek ve fotoğrafın tamamını görmek olarak ifade ediyor, başarı için sistematik bakış açısını geliştirmenin gerektiğini her fırsatta anlatıyor."Hayalperest olmazsanız girişimci olamazsınız" diyen Yılmaz; "Kimsenin görmediği şeyi görmek lazım. Koton'nun bu noktaya gelmesinde bilgi ve araştırmaya verdiğimiz önemin yanında, müşterilerimizin görülerini değerlendirmekte etkili oldu. İşimizi geliştirmek için talep innovasyonu yaparak ürünümüze odaklandık. Bulunduğumuz noktaya müşterilerimizin taleplerini değerlendirerek geldik. Müşterilerimizi sürekli olarak gözlemliyoruz." Diyerek iş yapış yöntemleri ve başarılarının sırrını paylaşıyor.

Gülden Yılmaz artık girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı koymak için çalışıyor. Girişimci rol model olarak mucit, hayalperest, inovatif profili öne çıkaracak girişimcilik politikaları için çalışmalar yapıyor. TOBB Genç Girişimciler Kurulu üst kurul üyesi olarak etkin çalışmalar yapıyor. Gençleri, kadınları, genç kadınları yüreklendiriyor.

Bu üçlemede yer alan olağanüstü kadınlar fırsatlar için hazır, hazır oldukları için de şanslarını yaratan kadınlar. Bireysel zenginliklerini toplumun ihtiyaçlarına seferber etme yolunda en ufak tereddüd göstermeden çalışıyorlar. Ülkemizin önündeki en önemli fırsat yolu kadınlardan geçiyor. Kadın girişimcilerin çoğalması, kadınların zenginleşmesi Türkiye’nin zenginleşmesi anlamına geldiğinden hiç kuşku duymuyorum.